XBMC Main - en to de_DE translation catalogue (211 entries)

[ctx: #31159]
en: Recently Played
de_DE: Kürzlich abgespielt

[ctx: #31000]
en: Item
de_DE: Eintrag

[ctx: #31001]
en: Items
de_DE: Einträge

[ctx: #31003]
en: Next
de_DE: Demnächst

[ctx: #31004]
en: Show shadows on panels
de_DE: Zeige Schatten hinter Informationsfeldern

[ctx: #31006]
en: Show plot when pressing info
de_DE: Zeige Handlung beim Drücken von Info

[ctx: #31007]
en: Show media flags
de_DE: Zeige Medieninformationssymbole

[ctx: #31008]
en: Show plot overlay in after delay
de_DE: Zeige Handlung verzögert an

[ctx: #31009]
en: Open playlist
de_DE: Wiedergabeliste öffnen

[ctx: #31010]
en: Save playlist
de_DE: Wiedergabeliste speichern

[ctx: #31011]
en: Close playlist
de_DE: Wiedergabeliste schließen

[ctx: #31012]
en: Current playlist
de_DE: Aktuelle Wiedergabeliste

[ctx: #31013]
en: Muted
de_DE: Lautlos

[ctx: #31014]
en: Show header
de_DE: Zeige Kopfzeile

[ctx: #31016]
en: Show widget information
de_DE: Zeige Widget Informationsfeld

[ctx: #31017]
en: Votes
de_DE: Stimmen

[ctx: #31018]
en: Increase
de_DE: Erhöhen

[ctx: #31019]
en: Decrease
de_DE: Herabstufen

[ctx: #31020]
en: Background
de_DE: Hintergrund

[ctx: #31021]
en: Show fanart
de_DE: Zeige Fanart

[ctx: #31023]
en: Enable animated video lyrics
de_DE: Aktiviere animierte Video Lyrics

[ctx: #31024]
en: Enable skin debug info
de_DE: Aktiviere Skin Debug Informationen

[ctx: #31025]
en: Show colour diffuse overlay
de_DE: Farbdiffuse Überlagerung anzeigen

[ctx: #31026]
en: Show scrolling background text
de_DE: Zeige blätternden Hintergrundtext an

[ctx: #31027]
en: Show background video
de_DE: Zeige Video im Hintergrund

[ctx: #31028]
en: Show background visualisation
de_DE: Zeige Hintergrundvisualisierung

[ctx: #31029]
en: Hub fallback widget
de_DE: Hub Fallback widget

[ctx: #31030]
en: Watched/UnWatched Indicators
de_DE: Gesehen / Ungesehen Indikatoren

[ctx: #31031]
en: Recent movies
de_DE: Aktuelle Filme

[ctx: #31032]
en: Recommended movies
de_DE: Empfohlene Filme

[ctx: #31033]
en: Watched / Unwatched Indicators
de_DE: Gesehen / Ungesehen Indikatoren

[ctx: #31034]
en: Enable Artist Slideshow
de_DE: Aktiviere Künstler Diashow

[ctx: #31035]
en: Recent episodes
de_DE: Letzte Episoden

[ctx: #31036]
en: Recommended episodes
de_DE: Empfohlene Episoden

[ctx: #31037]
en: Watched (checkmark)
de_DE: Gesehen (Häkchen)

[ctx: #31038]
en: Recent albums
de_DE: Letzte Alben

[ctx: #31039]
en: Recommended albums
de_DE: Empfohlene Alben

[ctx: #31040]
en: Recently added (star)
de_DE: Kürzlich hinzugefügt (Stern)

[ctx: #31041]
en: Resumable (progress circle)
de_DE: Wiedergabe (Fortschrittskreis)

[ctx: #31042]
en: Unwatched episodes (numeric counter)
de_DE: Ungesehene Episoden (numerischer Zähler)

[ctx: #31043]
en: Extra art
de_DE: Extra Art

[ctx: #31044]
en: Local subtitle found!
de_DE: Lokaler Untertitel gefunden!

[ctx: #31045]
en: Supplied by
de_DE: Geliefert von

[ctx: #31046]
en: Currently
de_DE: Zur Zeit

[ctx: #31047]
en: Visualisation Presets
de_DE: Visualisierungsvorgaben

[ctx: #31048]
en: Playlist Options
de_DE: Playlist Optionen

[ctx: #31049]
en: Customise home menu
de_DE: Anpassen des Home-Menüs

[ctx: #31050]
en: Apply highlight colour filter to background overlay
de_DE: Angleichen der Highlight-Farbe an die Hintergrundfarbe

[ctx: #31051]
en: Prefer vertical context/view menus
de_DE: Bevorzuge vertikale Kontext- / Ansichtsmenüs

[ctx: #31052]
en: Rated
de_DE: Alterseinstufung

[ctx: #31053]
en: Show blank screen with clock when controls and info are hidden
de_DE: Zeige leeren Bildschirm mit Uhr, wenn Kontrollanzeigen und Informationen versteckt sind

[ctx: #31054]
en: Random movies
de_DE: Zufällige Filme

[ctx: #31055]
en: Random episodes
de_DE: Zufällige Episoden

[ctx: #31056]
en: Random albums
de_DE: Zufällige Alben

[ctx: #31057]
en: Kiosk mode
de_DE: Kiosk Modus

[ctx: #31058]
en: Show player controls when pressing up if media playing
de_DE: Zeige Bedienelemente bei Drücken der Oben-Taste, wenn die Wiedergabe aktiv ist

[ctx: #31059]
en: Memory Used:
de_DE: Speicher genutzt:

[ctx: #31060]
en: Show top header tile and text when paused or seeking
de_DE: Zeige Kopfbereich-Kachel und Text, wenn Pause gedrückt ist

[ctx: #31061]
en: Show clearart
de_DE: Clearart anzeigen

[ctx: #31064]
en: Custom background image
de_DE: Benutzerdefiniertes Hintergrundbild

[ctx: #31066]
en: Cinema Exp.
de_DE: Kino Exp.

[ctx: #31067]
en: Pages
de_DE: Seiten

[ctx: #31068]
en: View Options
de_DE: Ansichtsoptionen

[ctx: #31069]
en: Context Menu
de_DE: Kontext Menü

[ctx: #31071]
en: Finishes at
de_DE: Endet um

[ctx: #31072]
en: Playing
de_DE: Wiedergabe

[ctx: #31073]
en: Categories
de_DE: Kategorien

[ctx: #31074]
en: Submenu
de_DE: Untermenü

[ctx: #31075]
en: Icon
de_DE: Symbol

[ctx: #31076]
en: Weather Fanart
de_DE: Wetter Fanart

[ctx: #31077]
en: Trending Movies
de_DE: Angesagte Filme

[ctx: #31078]
en: In Cinemas
de_DE: Im Kino

[ctx: #31079]
en: Upcoming Films
de_DE: Bevorstehende Filme

[ctx: #31080]
en: Popular Movies
de_DE: Populäre Filme

[ctx: #31081]
en: Top Rated Movies
de_DE: Top bewertete Filme

[ctx: #31082]
en: Popular Shows
de_DE: Populäre Sendungen

[ctx: #31083]
en: Top Rated Shows
de_DE: Top bewertete Sendungen

[ctx: #31084]
en: On Air Shows
de_DE: Laufende Sendungen

[ctx: #31085]
en: Airing Today
de_DE: Läuft Heute

[ctx: #31090]
en: Content Loading
de_DE: Inhalt lädt

[ctx: #31091]
en: Trending Shows
de_DE: Angesagte Sendungen

[ctx: #31092]
en: No information available
de_DE: Keine Informationen verfügbar

[ctx: #31093]
en: Movie Hub
de_DE: Film Hub

[ctx: #31095]
en: Spotlight
de_DE: Im Rampenlicht

[ctx: #31096]
en: Hub items
de_DE: Hub Einträge

[ctx: #31097]
en: Hub widget
de_DE: Hub Widgets

[ctx: #31100]
en: Recently Added
de_DE: Kürzlich hinzugefügt

[ctx: #31101]
en: Recently Played
de_DE: Kürzlich abgespielt

[ctx: #31102]
en: Watch Random
de_DE: Zufällig ansehen

[ctx: #31103]
en: Delete Settings Shortcut
de_DE: Lösche Einstellungsverknüpfung

[ctx: #31104]
en: Are you sure you want to remove the settings shortcut?[CR]Please ensure that you have an alternative method of accessing settings before you remove this shortcut.
de_DE: Sind Sie sicher, dass Sie die Einstellungsverknüpfung entfernen möchten? Bitte versichern Sie sich, dass Sie eine alternative Metode haben die Einstellungen zu erreichen, bevor Sie diese Verknüpfung entfernen

[ctx: #31106]
en: 3D Mode
de_DE: 3D Modus

[ctx: #31107]
en: Similar
de_DE: Ähnlich

[ctx: #31109]
en: provided by themoviedb.org
de_DE: Von youoviedb.org zur Verfügung gestellt

[ctx: #31111]
en: Choose primary highlight color
de_DE: Wähle primäre Highlight-Farbe

[ctx: #31112]
en: Choose secondary highlight color
de_DE: Wähle sekundäre Highlight-Farbe

[ctx: #31113]
en: Reset colors to defaults
de_DE: Farben auf Standard zurücksetzen

[ctx: #31114]
en: Install weather fanart
de_DE: Installiere Wetter Fanart

[ctx: #31115]
en: Show weather with clock
de_DE: Zeige Wetter mit der Uhr

[ctx: #31116]
en: Animate fanart
de_DE: Animiere Fanart

[ctx: #31117]
en: mins
de_DE: Minuten

[ctx: #31118]
en: Animate artist slideshow
de_DE: Animiere Künster Diashow

[ctx: #31119]
en: Show visualisation behind artist slideshow
de_DE: Zeige Visualisierung hinter Künstler Diashow

[ctx: #31120]
en: Show artist slideshow
de_DE: Zeige Künstler Diashow

[ctx: #31121]
en: Music OSD
de_DE: Musik OSD

[ctx: #31122]
en: Match header tile with highlight color
de_DE: Stimme Kopfbereich Kachelfarbe mit Highlight-Farbe ab

[ctx: #31124]
en: Similar movies
de_DE: Ähnliche Filme

[ctx: #31125]
en: Similar to
de_DE: Ähnlich zu

[ctx: #31126]
en: Colors
de_DE: Farben

[ctx: #31127]
en: Header
de_DE: Kopfbereich

[ctx: #31128]
en: Color
de_DE: Farbe

[ctx: #31129]
en: Enable individual tile colors in home customisation
de_DE: Aktiviere individuelle Farbanpassungen für Kacheln in Home Menü

[ctx: #31130]
en: items found
de_DE: Gefundene Einträge

[ctx: #31131]
en: Search Options
de_DE: Suchoptionen

[ctx: #31132]
en: by Title
de_DE: nach Titel

[ctx: #31133]
en: by Genre
de_DE: nach Genre

[ctx: #31134]
en: by Actor
de_DE: nach Darsteller

[ctx: #31135]
en: by Director
de_DE: nach Regisseur

[ctx: #31136]
en: by Studio
de_DE: nach Studio

[ctx: #31137]
en: Panel list
de_DE: Panel Ansicht

[ctx: #31138]
en: Show clock
de_DE: Zeige Uhr

[ctx: #31140]
en: Show tile colour on unfocused tiles
de_DE: Zeige Kachelfarbe bei unfokussierten Überschriften

[ctx: #31141]
en: Info icons
de_DE: Info Symbole

[ctx: #31142]
en: Big list info
de_DE: Big List info

[ctx: #31144]
en: Player Controls
de_DE: Player Steuerung

[ctx: #31145]
en: Extended Info
de_DE: Erweiterte Infos

[ctx: #31146]
en: Fanart fallback image
de_DE: Fanart Fallback Bild

[ctx: #31147]
en: Fallback widget
de_DE: Fallback Widget

[ctx: #31148]
en: Media Info 3
de_DE: Medua info 3

[ctx: #31149]
en: Next Aired
de_DE: Als nächstes läuft

[ctx: #31150]
en: Show widget posters
de_DE: Zeige Widget Poster

[ctx: #31151]
en: Home tile icon
de_DE: Home Titel Symbol

[ctx: #31152]
en: Home tile text
de_DE: Home Titel Text

[ctx: #31153]
en: Always
de_DE: Immer

[ctx: #31154]
en: On Up
de_DE: Ganz Oben

[ctx: #31155]
en: Never
de_DE: Nie

[ctx: #31156]
en: Show widget discart
de_DE: Widget anzeigen

[ctx: #31157]
en: Home header text
de_DE: Home Kopfzeile Text

[ctx: #31159]
en: Background overlay image
de_DE: Hintergrundbild überlagern

[ctx: #31160]
en: Busy spinner
de_DE: Beschäftigt Symbol (Spinner)

[ctx: #31161]
en: Backup skin settings
de_DE: Skin-Einstellungen sichern

[ctx: #31162]
en: Restore skin settings from file
de_DE: Skin-Einstellungen wiederherstellen mit Datei

[ctx: #31163]
en: Gallery
de_DE: Galerie

[ctx: #31164]
en: Fanart list
de_DE: Fanart Liste

[ctx: #31165]
en: Show sorting and info line headers
de_DE: Sortier- und Infozeilenüberschriften anzeigen

[ctx: #31166]
en: Individually set in customisation dialog
de_DE: Individuell im Anpassungsdialog eingestellt

[ctx: #31167]
en: Show unwatched count in header
de_DE: Zeige ungesehen Zähler in Kopfzeile

[ctx: #31169]
en: Reset skin settings to defaults  (WARNING - This will override all skin settings)
de_DE: Setzen Sie die Skin-Einstellungen auf die Standardwerte zurück (WARNUNG - Dadurch werden alle Skin-Einstellungen überschrieben)

[ctx: #31170]
en: Backup / Restore
de_DE: Backup / Wiederherstellung

[ctx: #31171]
en: Reload skin
de_DE: Skin neu laden

[ctx: #31172]
en: Transparent home bar
de_DE: Transparente Home-Leiste

[ctx: #31173]
en: Home bar style
de_DE: Home-Leisten Stil

[ctx: #31174]
en: Weather icons
de_DE: Wetter Symbole

[ctx: #31175]
en: Customise shutdown menu
de_DE: Ausschalten Menü anpassen

[ctx: #31176]
en: Genre icons
de_DE: Genre Symbole

[ctx: #31180]
en: Default
de_DE: Standard

[ctx: #31181]
en: Text in tiles
de_DE: Text in Kacheln

[ctx: #31182]
en: Text only
de_DE: Nur Text

[ctx: #31183]
en: Customise shutdown menu
de_DE: Ausschalten Menü anpassen

[ctx: #31184]
en: Startup video or playlist
de_DE: Video oder Playliste wiedergeben

[ctx: #31185]
en: Label
de_DE: Beschriftung

[ctx: #31186]
en: Action
de_DE: Aktion

[ctx: #31187]
en: Background
de_DE: Hintergrund

[ctx: #31188]
en: None (show user background)
de_DE: Nichts (zeige Benutzerhintergrundbild)

[ctx: #31189]
en: None
de_DE: Nichts

[ctx: #31190]
en: Next Episode
de_DE: Nächste Episode

[ctx: #31191]
en: Last Episode
de_DE: Letzte Episode

[ctx: #31192]
en: Info List
de_DE: Info Liste

[ctx: #31193]
en: Box Office
de_DE: Einspielergebnis (Kinokasse)

[ctx: #31194]
en: Show plot for hub widgets
de_DE: Zeige Handlung in Hub widgets

[ctx: #31195]
en: Allow widget reloading
de_DE: Erlaube das Neuladen von Widgets

[ctx: #31196]
en: Use padding around panel edges
de_DE: Verwende Polsterung/Freiraum um die Plattenkanten

[ctx: #31197]
en: Panels
de_DE: Informationsfelder

[ctx: #31198]
en: Manage Dependencies
de_DE: Abhängigkeiten verwalten

[ctx: #31199]
en: Showcase
de_DE: Schaufenster

[ctx: #31200]
en: by
de_DE: von

[ctx: #31201]
en: on
de_DE: auf

[ctx: #31202]
en: Sort by: Default
de_DE: Sortieren nach: Standard

[ctx: #31203]
en: No Additional Details Available
de_DE: Keine zusätzlichen Details verfügbar

[ctx: #31204]
en: Header tile icon and label follows library content type
de_DE: Kopfbereich-Kachelsymbol und Beschriftung folgt dem Bibliotheksinhaltstyp

[ctx: #31205]
en: Settings Level
de_DE: Einstellungsebene

[ctx: #31206]
en: Home Shortcuts and Widgets
de_DE: Home Verknüpfungen und Widgets

[ctx: #31207]
en: Home Header
de_DE: Home Kopfzeile

[ctx: #31208]
en: Home Bar Style
de_DE: Home Bar Stil

[ctx: #31209]
en: Music Visualisation
de_DE: Musik Visualisierung

[ctx: #31210]
en: On Screen Display (OSD)
de_DE: On Screen Anzeige (OSD)

[ctx: #31211]
en: Video Information
de_DE: Video Informationen

[ctx: #31212]
en: No Content Currently Available
de_DE: Momentan nicht verfügbar

[ctx: #31213]
en: Show user ratings for music albums / songs
de_DE: Zeige Nutzerbewertung von Musik Alben / Titeln

[ctx: #31214]
en: Show additional info labels in lists (e.g. ratings and year)
de_DE: Zeige zusätzlich Info Beschriftungen in Listen (z.B. Bewertung und Jahr)

[ctx: #31215]
en: Plain list
de_DE: Einfache Liste

[ctx: #31216]
en: Video decoder
de_DE: Videodecoder

[ctx: #31217]
en: Pixel format
de_DE: Pixelformat

[ctx: #31218]
en: Show additional info labels with media flags (e.g. ratings and year)
de_DE: Zeige zusätzlich Info Etiketten in Listen (z.B. Bewertung und Jahr)

[ctx: #31219]
en: Miscellaneous
de_DE: Sonstiges

[ctx: #31220]
en: Info List 2
de_DE: Info Liste 2

[ctx: #31221]
en: Square List
de_DE: Quadratische Liste

[ctx: #31222]
en: Enable / disable views
de_DE: Aktiviere / deaktiviere Ansichten

[ctx: #31223]
en: Poster List
de_DE: Poster Liste

[ctx: #31224]
en: Show additional dialog shadows
de_DE: Zeige zusätzliche Dialogschatten

[ctx: #31225]
en: Use original Eminence v1 style side labels and arrows
de_DE: Benutze original Eminence v1 Stil Beschriftungen und Pfeile

[ctx: #31226]
en: Lock view
de_DE: Ansicht sperren

[ctx: #31227]
en: Enable viewtype locking to content type
de_DE: Aktivieren Ansicht passend zu Inhalt Typ

[ctx: #31228]
en: Select view mode
de_DE: Ansichtsstil auswählen

[ctx: #31229]
en: Lock this viewtype to content type
de_DE: Binde diesen Ansichtsstil an den Inhaltstyp

[ctx: #31230]
en: Medium icons
de_DE: Mittlere Symbole

[ctx: #31231]
en: Use extra fanart if available
de_DE: Benutze extra Fanart wenn verfügbar

[ctx: #31232]
en: Unlock View
de_DE: Ansicht entsperren

[ctx: #31233]
en: This view mode is currently locked to the content type
de_DE: Dieser Ansichtsmodus ist derzeit auf den Inhaltstyp gesperrt

[ctx: #31234]
en: Do you wish to unlock it and set a new view mode?
de_DE: Möchten Sie es entsperren und einen neuen Ansichtsmodus setzen?

[ctx: #31235]
en: Fanart fade opacity (default is 90%)
de_DE: Fanart verblassen Deckkraft (Standard ist 90%)
